Będzie o tym czym się różni…

Będzie o tym czym się różni Niemiec od Polaka jeżeli chodzi o zakup auta i ogólne podejście do tematu motoryzacji.

(Na podstawie własnych obserwacji na obczyźnie)

NIEMIEC
Wbrew pozorom w Rzeszy nie jeżdżą same niemieckie marki. Niemcy, których poznałem o takim BMW czy Mercedesie mówią ze są za drogie. Ci Niemcy zazwyczaj jeżdżą nowymi Nissanami czy Skodami. Niemiec będzie się zawsze starał kupić nowe auto, nawet jakby miał kupić budżetową Dacie (znam takiego), ocziwiscie z wyjątkami, ale nie kupują aut starszych niż kilka lat. Przebieg – dla Niemca 150k to już zajeżdżona sztuka, wiec jest skłonny sprzedać ci takiego po fajnej cenie (tutaj korzystają często handlarze z Polski). Jak już wspominałem Niemcy kupują nowe auta z tego powodu też że nie chcą płacić za serwis (drogi) jak i przeglądy są bardziej wymagające niż w Polsce. Niemiec dla o auto – rzadko spotkasz brudne, zaniedbane – bo to jego wizytówka.

POLAK
Dla Polaka nowe auto z salonu to ciagle prestiż. Spotykam się ciągle z opiniami, że lepsza kilkuletnia marka premium niż nówka od mniej prestiżowego producenta. Polak często kupuje auto dla samej marki. Szukałem swego czasu auta w Polsce – większość wspomina że to auto sprowadzone z Niemiec. Mogą to być często auta nienadające się do jazdy po Niemczech – w Polsce owszem. O kręceniu liczników nie wspomnę. 150k przebiegu dla Polaka to auto ze średnim przebiegiem. Mieszkając kilka lat w centrum Wrocławia zauważyłem że duza cześć aut jest brudna i zaniedbana.

Nie wspominam o tym, że pracując w DE szybciej zarobisz na auto oraz w Niemczech często kupuje się nowe auto na raty – oprocentowanie jest bardzo niskie.

#motoryzacja #auto #niemcy #emigracja